Müşteri Ol
Hakkımızda
Kira Sertifikası (Sukuk) Kira Sertifikası (Sukuk)

Kira Sertifikası (Sukuk)

Orta ve uzun vadede sabit getiri sağlayan bir yatırım aracıdır.

Kira Sertifikası (Sukuk) Nedir?

Kira sertifikası (sukuk), her türlü varlık ve hakkın finansmanını sağlamak amacıyla varlık kiralama şirketi tarafından ihraç edilen ve sahiplerinin bu varlık veya haktan elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan menkul kıymettir. Kira sertifikaları, yatırımcılarına vade sonunda alacağı kira getirisini yatırım öncesinde kesin olarak sunar. Orta ve uzun vadede sabit getiri sağlayan bir yatırım aracıdır.

İçeriği Nedir?

Kira Sertifikalarının İhracı ve Alım - Satım İşlemleri

Yatırımcılar kira sertifikası ihraçlarımıza, duyurulan talep toplama tarihlerinde Şubelerimiz, İnternet Şubemiz ve Mobil Şubemiz üzerinden katılabilir.

İhraç edilen kira sertifikaları, BİST Borçlanma Araçları Piyasası’nda işlem görmektedir ve ikinci el piyasada alım - satıma konu edilebilir. Yatırımcılar ihtiyaçları doğrultusunda, dilerlerse vadeden önce kira sertifikalarını tamamen ya da kısmen Şubelerimiz, İnternet Şubemiz ve Mobil Şubemiz aracılığıyla nakde çevirebilir, alım - satımını yapabilir.

Kira Sertifikalarının Vergilendirilmesi

Dar ve tam mükellef gerçek kişiler ile vakıflar, dernekler ve benzeri tüzel kişilerin kira sertifikası alım satımından ve kira ödemesinden oluşan gelirler %5 gelir vergisi stopajına tabidir. Gerçek kişi yatırımcılar için %5 oranındaki stopaj nihai vergidir ve yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilmez.

Anonim, limited ve komandit şirketler, SPK'ya tabi yatırım fonları ve yatırım ortaklıkları; bunlara benzeyen yabancı fonlar/ortaklıklar ve benzeri olduğu Maliye Bakanlığınca belirlenenler için kira sertifikası alım satımından ve kira ödemelerinden oluşan gelirler için gelir vergisi stopajı %0'dır. Ödenen stopaj hesaplanan kurumlar vergisinden mahsup edilir.

Vergi oranları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından güncellenebilir.

Kira sertifikaları halka arz ve nitelikli yatırımcıya ihraç şeklinde gerçekleştirilebiliyor. Nitelikli yatırımcı olmasanız dahi yatırım hesabı açarak halka arz şeklinde ihraç edilen kira sertifikalarından alım yapabilirsiniz.

Tüm Ürünler

Vakıf Katılımlı olun, ayrıcalıklar dünyasına katılın!

Mobil Şubeyi indirip görüntülü görüşmeyle müşterimiz olun; havale, EFT ve FAST işlemlerinize para ödemekten kurtulun.

iPhone Android iPhone iPhone