Müşteri Ol
Hakkımızda
PTT İş Yerlerinden Vakıf Katılım Hesap Açılışı PTT İş Yerlerinden Vakıf Katılım Hesap Açılışı

PTT İş Yerlerinden Vakıf Katılım Hesap Açılışı

Türkiye’nin her yerindeki PTT iş yerlerinden Vakıf Katılım adına hesap açılış işlemleri gerçekleştirilebilirsiniz.

Nedir?

 • PTT İş Yerlerinden Vakıf Katılım hesap açılış işlemleri ücretsizdir.
 • Vakıf Katılım hesabı açmak için PTT İş Yerlerine kimlik ile gitmeniz yeterlidir. Sadece yeni ve eski kimlik belgeleri ile hesap açılışı yapabilirsiniz.
 • Hesap açılış işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra SMS ile hesap bilgileriniz (IBAN numarası, hesap numarası) size gönderilecektir.
 • Hesabınız açıldıktan sonra Vakıf Katılım Müşteri İletişim Merkezi tarafından size hoş geldiniz araması yapılacaktır.
 • Size en yakın PTT iş yerlerine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Aşağıdaki Sıkça Sorulan Sorular kısmını inceleyerek konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz

PTT iş yerlerinden yapılabilecek diğer işlemler;

 1. Vakıflar kira tahsilatları,
 2. Vakıf Katılım hesap açılış işlemleri,
 3. Vakıf Katılım hesaplarına para yatırma işlemleri.

Sadece bireysel müşteriler hesap açılışı yapabilmektedir. Ticari, tüzel ve yabancı uyruklu kişilerin hesap açılışları Vakıf Katılım Şubelerinden veya alternatif dijital kanallardan yapılabilir.

PTT gişe görevlisi tarafından adres bilginizin güncel olup olmadığının teyidi alınır. Banka kartı sisteme kayıtlı adrese gönderileceğinden dolayı adres bilginizin güncel olmaması durumunda hesap açılışı yapılamamaktadır. 

Hesap açmak isteyen kişi 18 yaş altı ise veli/vasi hesabı ile ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Eğer veli/vasiye ait Vakıf Katılım hesabı yoksa öncelikle veli/vasi için hesap açılış süreci tamamlanmalıdır. Ardından 18 yaş altı kişi için hesap açılışı yapılabilir.

Ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı gibi farklı kimlik türleri ile hesap açılışı yapılamamaktadır.

Hesabınız otomatik olarak Bakanlıklar-VGM Şubemizden açılacaktır. Vakıf Katılım Müşteri İletişim Merkezi sizlere hoş geldiniz araması yaparken şube devir talebinizin olup olmadığını soracak eğer şube devir talebiniz varsa istediğiniz şube müşterisi olabileceksiniz.. Talebinize istinaden şube devir işlemi en kısa sürede gerçekleştirilecektir.

Müşterimiz olduktan sonra hesabınız eksik evrak blokeli şekilde açılacaktır. Hesap açılışı yapıldıktan sonra hesabınıza para girişi yapabilirsiniz. Bu doğrultuda hesabına nakit yatırma, Vakıf Katılım hesabına EFT/Havale/FAST yapabilir; dijital kanallarımızdan hesabını görüntüleyebilir. Ancak evraklar Vakıf Katılım’a ulaşana kadar hesaptan nakit çekme veya EFT/Havale/FAST gibi hesaptan para çıkışı olacak işlemler yapamazsınız. Söz konusu evraklar Vakıf Katılım’a ulaştıktan sonra eksik evrak blokeniz kaldırılır ve tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT iş yerinde imzalamış olduğunuz evraklar PTT gişe görevlisi tarafından APS ile hızlıca Vakıf Katılım Bakanlıklar-VGM Şubesine gönderilir. Söz konusu evraklar Şubeye ulaştıktan sonra kontrol edilir.

 • Eksik evrak olmaması durumunda hesabınızdaki eksik evrak blokesi kaldırılır. Artık nakit yatırmanın yanı sıra; nakit çekme, para transferi ve diğer tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirilebilirsiniz.
 • Eksik evrak olması durumunda sizlere SMS ile bilgilendirme yapılır. Buna istinaden en yakın PTT Şubesine giderek PTT personeli tarafından “Eksik Evrak Sorgulama” ekranından eksik evraklar tespit edilip tekrar sizler tarafından tamamlanması sağlanır ve söz konusu eksik evraklar tekrar APS ile hızlıca Vakıf Katılım Bakanlıklar-VGM şubesine gönderilir. Eksik evrakların tamamlanması akabinde hesabınızdaki eksik evrak blokesi kaldırılır. Artık nakit yatırmanın yanı sıra; nakit çekme, para transferi ve diğer tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirilebilirsiniz.