Müşteri Ol
Hakkımızda
Vakıf Katılım'da TR Karekod Var Her Yerde Kolaylık Var! Vakıf Katılım'da TR Karekod Var Her Yerde Kolaylık Var!

Vakıf Katılım'da TR Karekod Var Her Yerde Kolaylık Var!

TR Karekod ile kartınız yanınızda olmasa bile, tüm ATM’lerden para çekebilir, tüm banka POS’larından ödeme yapabilir, farklı banka hesaplarına para gönderebilir ya da kendi hesabınızdan para alabilirsiniz.

TR Karekod Nedir?

TR Karekod; TCMB tarafından yayımlanan düzenleme kapsamında, tüm bankaların karekod ile ödeme sistemlerini, yurtiçi tüm diğer banka müşterilerinin kendi bankalarına ait mobil uygulamalar aracılığıyla ilgili karekodları okumasına imkân vererek alışveriş, para çekme, deneyimi yaşatan bir özelliktir.

İçeriği Nedir?

TR KAREKOD İLE ÖDEME TÜRLERİ

 • Vakıf Katılım POS cihazı ya da başka banka POS cihazları üzerinden Vakıf Katılım Mobil uygulamasından oluşturulacak karekod ile ödeme işlemi yapılmaktadır.
 • POS cihazı üzerinden satış yapan üye iş yeri, TR Karekod’u üretmektedir.
 • Ödeme yapacak kişi tarafından ödeme türü olarak kart (banka kartı/kredi kartı/ön ödemeli kart) bilgilerini seçilebileceği gibi, kişinin hesabını seçmesi de mümkündür.
 • Hesap seçimi halinde ödeme işlemi, FAST/havale alt yapısı ile gerçekleşir ve işlem tutarı anında iş yeri hesabına geçer. Hesaba (FAST/havale ile) ödeme işlemi yapılabilmesi için iş yerinin FAST ile ödeme almaya yetkili olması gerekir.

TR KAREKOD İLE POS ÜZERİNDEN ÖDEME AKIŞI

 1. Alışveriş tutarı POS’a girilir. POS ekranında “karekod ile ödeme yapmak için 0’a basın” mesajı yer alır.
 2. 0’a basıldığında POS ekranında “TR Karekod” formatında QR kod üretilir.
 3. Ödeme yapacak kullanıcı, Vakıf Katılım Mobil uygulaması QR Karekod işlemleri menüsünden ödeme yapma seçeneğini seçer ve cihazda karekod okumak üzere kamera aktif hale gelir.
 4. Karekod okutulduktan sonra ödeme yapacak müşterinin uygulamasında, ödeme aracı seçimi kredi kartı/banka kartı/ hesap olarak aktif hale gelir.
 5. Ödeme yapılacak kart ya da hesap seçimi yapılır.
 6. Bankamız müşterisi tarafından karekod okutulmuş ve kredi kartı/banka kartı seçilmiş ise POS menüsünde peşin satış tipini seçer. Diğer banka uygulamalarından karekod okutulması veya ödeme için hesap seçimi yapılması durumunda işlem doğrudan peşin satış olarak devam eder.
 7. Ödeme aracı seçimi ve işlemin mobil uygulamada kart sahibi müşteri tarafından onaylanması sonrasında işlem; POS’ta devam eder, başarılı/başarısız bilgisi hem POS’ta hem müşteri mobil uygulamasında görüntülenir.
 8. Ardından kartlı işlemlerde olduğu şekilde slip üretilir, işlemin TR Karekod ile yapıldığı bilgisiyer alır.

TR KAREKOD HANGİ POS CİHAZLARIMIZDA KULLANILABİLİR?

Ingenico marka POS cihazlarına (IWL250 ve ICT250 modeller) sahip olan iş yerlerinde TR karekod ile ödeme işlemi yapılabilir. Beko ve diğer marka cihazları ile TR Karekod ile ödeme yapılabilecek iş yerlerimiz için çalışmalarımız devam etmektedir.  

TR KAREKOD İLE PARA ÇEKME

Vakıf Katılım müşterileri TAM ATM veya diğer banka ATM’ lerinden TR Karekod ile para çekme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

TR KAREKOD İLE PARA ÇEKME AKIŞI

 1. Vakıf Katılım Mobil uygulamasına giriş yapılır.
 2. Ana ekranda İşlemler - QR Kod işlemleri - Para Çek menüsü seçildikten sonra “Çekilecek Tutar” alanına tutar bilgisi yazılır.
 3. “Hemen Çek” alanı seçilerek ATM ekranındaki QR kodu, Vakıf Katılım Mobil ekranında açılan kameraya okutulur ve para çekme işlemi gerçekleştirilir.

TR KAREKOD İLE PARA TRANSFERİ

Bireysel ve tüzel müşterilerimiz IBAN ve alıcı bilgilerine gerek olmadan Mobil Şube’de dilerse tutarını belirlediği TR Karekodu paylaşarak, para transfer işleminin FAST ile hızlı bir şekilde gönderimini sağlayabilirler.

TR KAREKOD İLE PARA TRANSFERİ AKIŞI

 1. Vakıf Katılım Mobil uygulamasına giriş yapılır.
 2. Ana ekranda İşlemler - QR Kod işlemleri – Ödeme Yap/ İptal/İade menüsü seçildikten sonra mobil bankacılık ekranındaki QR kodu, Vakıf Katılım Mobil ekranında açılan kameraya okutulur.
 3. Ödemenin yapılacağı hesap ve tutar bilgisi girildikten sonra işlem onaylanır.
 4. EFT/ Havale işlemi karekod ile gerçekleştirilmiş olur.

TR KAREKOD OLUŞTURULARAK PARA İSTEME

Bireysel ve tüzel müşterilerimiz IBAN’a gerek olmadan Mobil Şube’de dilerse tutarını belirlediği TR Karekodu oluşturarak para transfer işleminin FAST ile hızlı bir şekilde para isteme işlemini gerçekleştirebilir.

TR KAREKOD OLUŞTURULAK PARA İSTEME

 1. Vakıf Katılım Mobil uygulamasına giriş yapılır.
 2. Ana ekranda İşlemler - QR Kod işlemleri- Karekod Oluştur menüsünden geçerlilik tarihi (isteğe bağlı), tutar (isteğe bağlı) bilgisi girilerek karekod oluşturulur.
 3. Hesap bilgilerini içeren TR Karekodu paylaşarak başka banka hesabından hesabınıza para transferi yapılmasını sağlayabilirsiniz.