Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Türk Eximbank) ihracata yönelik mal üreten imalatçı ve ihracatçı firmaların hazırlık aşamasında finansman ihtiyaçlarının karşılanması için Katılım Bankaları Sevk Öncesi İhracat Kredisi programı kapsamında sağlanan kaynak ile müşterilerimizin bu kapsamda ihtiyaç duyacağı finansmanı nakdi olarak temin eder. Dış Ticaret Sermaye Şirketleri (DTSŞ) hariç olmak üzere, Türkiye’de yerleşik ihracatçı, imalatçı vasfına haiz ihracatçı ve ihracat bağlantılı mal üreten imalatçı firmalar bu krediyi kullanabilir.

Özellikleri

Katılım Bankaları Sevk Öncesi İhracat Kredisi programı kapsamında kullandırılacak nakdi finansmanlar TL/USD/EURO döviz cinsi seçenekleri ile kullandırılabilirler.

Protokol kapsamında kullandırılacak krediler, 120, 180, 360, 540 ve 720 gün vadeli olarak gerçekleştirilebilmektedir.

120 ve 180 gün vadeli finansman ödemelerinde kâr payı ve anapara ödemeleri ilgili vade sonunda gerçekleştirilmektedir. Diğer vadelerde ise 180 günde bir kâr payı ödemeleri gerçekleştirilirken ilgili vade sonunda anapara ödemeleri tahsil edilmektedir.

Özellikle yatırım sürecindeki KOBİ segmenti müşterilerine düşük maliyetli kâr payı oranları ile finansman ihtiyacı çözümü sunulmaktadır.