Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ (Türk Eximbank) ihracata yönelik mal üreten imalatçı ve ihracatçı firmaların hazırlık aşamasında finansman ihtiyaçlarının karşılanması için Katılım Bankaları Sevk Öncesi İhracat Kredisi programı kapsamında sağlanan kaynak ile müşterilerimizin bu kapsamda ihtiyaç duyacağı finansmanı nakdi olarak temin eder. Dış Ticaret Sermaye Şirketleri (DTSŞ) hariç olmak üzere, Türkiye’de yerleşik ihracatçı, imalatçı vasfına haiz ihracatçı ve ihracat bağlantılı mal üreten imalatçı firmalar bu krediyi kullanabilir.

Özellikleri

Katılım Bankaları Sevk Öncesi İhracat Kredisi programı kapsamında kullandırılacak nakdi finansmanlar TL/USD/EURO döviz cinsi seçenekleri ile kullandırılabilirler.

Protokol kapsamında kullandırılacak krediler, 120, 180, 360 ve 540 gün vadeli olarak gerçekleştirilebilmektedir.

120 ve 180 gün vadeli SÖİK Katılım TL finansman ödemelerinde kâr payı ve anapara ödemeleri ilgili vade sonunda birlikte tahsil edilerek gerçekleştirilmekte olup, SÖİK Katılım TL 360 gün vade opsiyonunda ise 180 günde bir kâr payı ve anapara ödemeleri beraber tahsil edilmektedir, SÖİK Katılım Döviz kredisinde ise her vade opsiyonunda tek taksit olduğundan ilgili kâr payları ve anapara tutarları ilgili vadenin sonunda birlikte tahsil edilmektedir. 

Özellikle yatırım sürecindeki KOBİ segmenti müşterilerine düşük maliyetli kâr payı oranları ile finansman ihtiyacı çözümü sunulmaktadır.

SÖİK Katılım TL kredileri yalnızca Eximbank'ın yayınlamış olduğu güncel kriterlerine uygun olan KOBİ 'lere tahsis edilmektedir.