Türkiye Ortak Ödeme Platformu

25.01.2018

Türkiye Ortak Ödeme Platformu Vatandaşın Hayatını Kolaylaştıracak

Türkiye’nin bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanında hizmet veren dev şirketleri T.C. Başbakanlık ve T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde güçlerini birleştirerek tamamen yerli ve milli ‘Türkiye Ortak Ödeme Platformu’nu oluşturdu. İBB/Belbim, Denizbank, PTT A.Ş., Turkcell, Türk Telekom ve Vakıf Katılım’ın işbirliği sayesinde vatandaşın para transferi, alışveriş, ulaşım gibi günlük hayatlarındaki ödeme ihtiyaçları tek bir platformdan kolaylıkla karşılanacak.

Türkiye Ortak Ödeme Platformu, T.C. Başbakanı Binali Yıldırım ve T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ve şirket temsilcilerinin katıldığı toplantı ile Sheraton Ankara Oteli’nde kamuoyuna tanıtıldı. Türkiye Ortak Ödeme Platformu Türkiye’nin bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanında hizmet veren dev şirketleri İBB/Belbim, Denizbank, PTT A.Ş., Turkcell, Türk Telekom ve Vakıf Katılım’ın işbirliğiyle hayata geçti. Tamamen yerli ve milli olan platform, vatandaşın gerek kartla, gerek cep telefonuyla gündelik hayatın her anında, tek bir uygulama ile para transferi, alışveriş, ulaşım gibi ödeme ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmelerine olanak sağlayacak.

Platform ile paranın dijitalleşmesi yoluyla ekonominin kayıt altına alınması, banka hesabı olmayan vatandaşın cep telefonundan para transferi ve ulaşım ödemelerini yapabilmesi gibi faydalar sunulması amaçlanıyor.

Yerli ve milli çözümlerimizi üretip, ihraç edeceğiz

Finansal teknolojiler alanında yerli ve milli çözümler üretip, ihraç ederek kazanımların yine ülkemiz sınırları içerisinde kalmasını sağlayacak olan platformun tanıtım toplantısında konuşan T.C. Başbakanı Binali Yıldırım, “Hepsi birbirinden güçlü 6 tane güzide kuruluşumuz ‘bir elin nesi var iki elin sesi var’ misali güçlerini birleştirerek böyle bir hizmeti milletimize, vatandaşımıza vermek için bir araya geldiler. Emeği geçen, akıl teri, alın teri döken bütün arkadaşlarımıza milletimiz adına, vatandaşlarımız adına teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Türkiye Ortak Ödeme Platformu’nun faydalarının say say bitmeyeceğini ifade eden Başbakan Yıldırım, bu sistem sayesinde Türkiye’nin her yerinde toplu ulaşımda tek kartın yeterli olacağını belirterek, “Şu anda Türkiye’de hâlâ nüfusumuzun yüzde 40’ından fazlası banka hesabı kullanmıyor. Bu ne demektir? Sayısallaşmada, dijitalleşmede daha alacak çok yolumuz var. Perakende harcamalarının yüzde 60’ı da hâlâ nakitle yapılıyor. İşte bu ortak platformda vatandaşın emeği, alın teri olan parasını güvenle kullanma imkanı getiriliyor. Banka hesabı olmayan vatandaşlarımızı da bu sistemle, bu kartla iş yapar, ödemelerini yapar hale getirecek. İstediği vakit vatandaş sistem içindeki parasını en yakın noktadan çekebilecek. Banka hesabı olmayanlar cep telefonlarından para yatırabilecekler” diye konuştu. “Vatandaşlarımız gerek kart gerekse cep telefonu kullanarak alışveriş, transferler, ödemeler gerçekleştirebilecek” bilgisini aktaran Başbakan Yıldırım, “tek kartla her yere her ödeme” şeklinde özetlenebilecek ortak platform sayesinde ekonomide kayıt sisteminin daha da güçleneceğini söyledi.