Müşteri Ol
Hakkımızda

Kendim İçin

Tekafül (Katılım) Sigortacılığı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Katılım sigorta şirketinin toplamış olduğu prim havuzunun zarar etmesi durumunda, sigorta şirketinin sermayedarları tarafından ilgili zarar karz-ı hasen (faizsiz borç) verilerek karşılanmaktadır. Daha sonra havuzun fazla bakiye vermesi durumunda ilk olarak sermayedarlara borç ödemesi yapılmaktadır.

Sigorta ürün içeriği olarak teminat, tahsilat, hasar ve operasyon süreçleri aynıdır. En önemli farklılık toplanan primlerin değerlendirildiği finansal alanlardır. Katılım sigorta şirketi toplanan primleri katılım finans ürünlerinde değerlendirip faiz hassasiyeti bulunurken, konvansiyonel sigorta şirketi ise toplanan primleri konvansiyonel finans ürünlerinde değerlendirebilmektedir.

Sigorta şirketlerinin uygulaması olan ve yenileme indirimi verilen tüm poliçelerde katılım sigorta şirketleri tarafından da poliçe üzerinde yenileme indirimi verilmektedir.

Teknik olarak risk kabul kriterlerde hemen hemen tüm sigorta şirketlerinde birbirine benzemektedir. Katılım sigorta şirketlerinde bu kriterlerin dışında sigortalanacak yer veya emtia İslam hukuku kuralları çerçevesinde dinen caiz olup olmadığı da kontrol edilmektedir.

Katılımcıların ihtiyaçlarına yönelik, sigorta sektöründe bulunan tüm sigorta ürünleri katılım sigorta şirketleri tarafından düzenlenebilmektedir.

Poliçe primleri, riziko kabul şartlarına ve şirket politikasına göre belirlenmektedir. Katılım sigorta şirketi poliçe primleri, konvansiyonel sigorta şirketi poliçe primlerine göre daha rekabetçi olabilmektedir.