Müşteri Ol
Hakkımızda

Kendim İçin

KOLAS-Kolay Adresleme Sistemi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Kolay Adres Tanımlama işlemlerinizi dilediğiniz zaman dijital kanallarımızdan gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay Adres olarak tanımlanabilecek bilgilerden bir tanesine sadece bir hesap veya IBAN tanımlanabilir. Örneğin e-posta adresinizi tüm banka hesaplarınızdan bir tanesine tanımlayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman tanımladığınız Kolay Adresleri Vakıf Katılım Mobil Şube veya İnternet Şubemizden güncelleyebilir veya silebilirsiniz.

Kolay Adresleme Sistemi ile “Kolay Adres Tanımlama, Kolay Adres Güncelleme, Kolay Adres Silme, Kolay Adres Sorgulama, Alıcı Sorgulama” işlemleri yapılabilmektedir.

T.C. Kimlik Numarası, yabancı kimlik numarası, vergi kimlik numarası, cep telefonu numarası, pasaport numarası ve e-Posta adresi bilgileri Kolay Adres olarak tanımlanabilmektedir.

T.C. Merkez Bankası tarafından uygulanan kurallar gereği bir müşterinin en fazla 5 adet Kolay Adresi olabilir. Kolay Adres olarak tanımlanabilecek bilgilerinizi tek bir hesaba veya IBAN’a da tanımlayabilirsiniz. Örneğin; Vakıf Katılım’daki hesabınızı veya IBAN’ınızı hem e-Posta adresinize, hem cep telefonu numaranıza, hem de T.C. Kimlik Numaranıza tanımlayabilirsiniz.

Şu an için sadece TL cari hesaplarına KOLAS tanımı yapılabilmektedir. İlerleyen dönemde KOLAS’ın EFT’de de kullanılabilmesi sağlanacak olup, TL dışındaki hesap döviz cinslerine de tanımlama yapılabilecek ve sadece Bankamızdaki hesaplar arasında kullanılabilecektir.

Kolay Adres Tanımlama işlemi için Bankamızda herhangi bir ücret alınmamaktadır. Dilediğiniz hesap numarası veya IBAN’a ücretsiz tanımlama yapılabilir.

Mobil Şubemiz üzerinden 'FAST ile Para Gönder' işlemi yapılırken alıcının GSM’sine tanımlı KOLAS’a para gönderimi yapılacaksa “+” ikonuna tıklayarak, rehberinizden telefon numarasını seçerek daha kolay bir para transferi yapabilirsiniz.

Evet tanımlanabilir. Örneğin ikinci bir e-Posta adresi aynı IBAN veya farklı IBAN’a tanımlanarak, aynı kategorideki Kolay Adres bilgisi ikinci kez kullanılmış olur.