Müşteri Ol
Hakkımızda

Kendim İçin

Güvenli Araç Alım-Satım Sistemi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

2. el araç alım-satım yapmak isteyen kişiler tarafından sistem kullanılabilir. İşlemler dijitalde sadece bireysel değil, ticari kullanıcı olarak da başlatılabilmektedir. Sıfır araç tescil işlemlerinde Güvenli Araç Alım-Satım Sistemi kullanılmamaktadır.

Sistemi kullanabilmek için satıcının Vakıf Katılım müşterisi olması gereklidir, Alıcının Vakıf Katılım müşterisi olma şartı bulunmamaktadır.

Satıcı ve alıcı, noterden tescil işleminden önce iptal işlemini sistemden yapabilmektedir. Tescil işlemi başvurunun yapıldığı günü takip eden iş günü mesai saati sonuna kadar noterde gerçekleştirilmelidir. Tescil işlemi gerçekleşmez ise işlem otomatik iptal edilerek Vakıf Katılım Güvenli Ödeme Hesabı’nda bekleyen tutar alıcı hesabına iade edilecektir.

İptal durumunda satış tutarı eğer havaleyle gönderilmiş ise anında, EFT'yle gönderilmiş ise TCMB sisteminin açık olduğu saatlerde yapılır. İptalin yapıldığı an itibarıyla EFT son saati geçmiş ise, takip eden ilk iş günü içerisinde iade işlemi gerçekleştirilir ve alıcı/satıcıya SMS ile gerekli bilgilendirmeler yapılır. İptal işleminin mesai bitiminden sonra yapılması halinde; satış tutarı en geç takip eden ilk iş günü saat 10.00’a kadar alıcının sisteme girdiği ve alış bedelini gönderdiği hesaba iade edilir. İade işlemlerinde tam günlerde saat 17.00’ye kadar, yarım günlerde ise saat 12.00’ye kadar mesainin sona erdiği saat olarak belirlenmiştir.

Alıcı ve satıcı noterde Taşıt Satış Sözleşmesi’ne ilişkin noterlik makbuzunun kesilmesinden ve aracın alıcı adına tescil edilmesinden önce işlemlerini iptal edebilecektir. Noter nezdinde araç tescil işlemleri gerçekleştikten sonra cayma hakkı kullanılamaz.

Alıcı ve satıcının işlem yapılacak hesaplarının TL vadesiz mevduat hesabı olması, blokeli olmaması ve müşterek hesap olmaması gerekmektedir. Bu nitelikte olmayan hesaplar üzerinden işlem yapılamaz.

Satıcı ve alıcı için İnternet Şube ve Mobil Şube’de ilgili alanlarda hazırlanan izleme durumu ile işlemlerin hangi aşamada olduğu takip edilebilir.