Bedelli Askerlik Ödemeleri

Bedelli Askerlik ödemelerinizi Şubelerimizden, İnternet Şubemizden ve Mobil Şubemizden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Nedir ?

Bedelli askerlik, aralıklarla hayata geçirilen ve zorunlu askerliğe alternatif olarak, süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır.

TBMM Genel Kurulu’nda, 25 Haziran Salı günü Askeralma Kanunu Teklifi'nin "yürürlük" ve "yürütme" başlıklı maddelerinin kabulünün ardından 26 Haziran 2019 tarihli ve 30813 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanması ile Türkiye’de “Bedelli Askerlik” kalıcı hale gelmiştir.

İlgili Kanun’un 9.Maddesine göre, “İstekli olanlardan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenecek sayıda yükümlü, 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bedel tutarını silahaltına alınmadan önce Bakanlıkça belirlenecek sürede peşin ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar”.

Bedelli Askerlik Ücreti 2021' de Ne Kadar?

2021 yılı bedelli askerlik ücreti 39 bin 788,64 Türk Lirası, dövizle askerlik bedeli ise, 4 bin 402,27 Euro olarak belirlendi. Bu bedeli ödemek isteyenlerden her yıl 145 bin kişi konu kapsamındaki imkandan faydalanabilecektir.

Bununla beraber bedel, silah altına alınmadan önce bakanlıkça belirlenecek sürede peşin olarak ödenecektir. İsteklilerin, bedelli askerlikten yararlandırılacak sayıdan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek, talebin az olması durumunda, kura çekimi yapılmadan tüm istekliler bedelli askerlik hizmeti için seçilecektir. Yararlanma şartlarına haiz olanlar yasal erteleme hakları devam ettiği sürece seçime tabi tutulacaktır.

Bedelli Askerlik Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Bedelli askerlik tercihinden yararlanmak isteyen kişiler e-Devlet'e T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapacaklardır. Ardından arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazarak, MSB'nin tüm hizmetlerine ulaşabilecektir. İlgili hizmetlerden “ASAL askerlik hizmet tercih işlemleri” sekmesine tıklayan kişiler ardından aşağıdaki sayfa ile karşılaşacak. Bu sayfa üzerinden “Bedelli askerlik yapma isteği” özelliğini seçen kişiler daha sonra paralarını yatırabilecekler.

Bedelli Askerlik Kura Çekilişi Ne Zaman ?

Bedelli askerlik kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacak. Hak sahiplerinin bir aylık temel askerlik eğitimi için silahaltına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacaktır.

Kanun'un yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019'da yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 1 Kasım 2019'a kadar, diğer hak sahibi yükümlüler ise 31 Aralık 2019'a kadar yaptıkları taktirde bu imkandan faydalanabilecektir.