Vakıf Katılım, EmlakBank, Ziraat Katılım, Halkbank, VakıfBank ve Ziraat Bankası Müşterileri İmzalanan Protokol ile Bu Bankaların Tüm ATM’lerini İşlem Limitleri Dâhilinde Hiçbir Ücret Ödemeden Kullanabilecek 

Banka müşterilerinin başka bir banka ATM’sini kullanarak kendi hesabı ya da kredi kartına ilişkin finansal işlemler gerçekleştirmesini sağlayan “Ortak ATM Sistemi Bankalar arası Kart Merkezi nezdinde kurulan sistemle 2009 yılından beri uygulanmakta. Mevcut sistemde, bir başka banka ATM’sini kullanan müşteri alınan hizmet karşılığında komisyon/masraf ücreti ödemekte. İşlemlerin masraf ya da komisyona tabi olması ATM sisteminden yeteri düzeyde faydalanılamamasına yol açmaktaydı.

Diğer taraftan bankalar müşterilerine daha yaygın bir kanaldan ulaşabilmek adına ATM ağlarını yüksek maliyetlere katlanarak genişletmektedir. Kullanılan ATM’lerin ithalat yoluyla edinilebildiği, bir ATM in ortalama 20.000 EUR civarında maliyeti olduğu göz önüne alındığında bu bedellerin ülkemizin dış ticaret açığına olumsuz etkileri bulunduğu görülmektedir.

Ortak ATM sisteminden arzu edilen sonuçların elde edilebilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde; ilk etapta Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Halkbank, VakıfBank ve Ziraat Bankası bir araya gelerek, “Ücretsiz Ortak ATM Kullanımı” sistemini 04.04.2018 tarihinde imzalanan protokol ile hayata geçirirken, bu listeye sonrasında 26.02.2019 tarihinde BDDK’dan faaliyet izni alan EmlakBank da dâhil oldu.


Buna göre; söz konusu bankalara ait yaklaşık 15 bin adet ortak ATM’den yapılabilen,

  • Para yatırma
  • Para çekme
  • Bakiye sorgulama
  • Kredi kartı borç sorgulama
  • Kredi kartı limit sorgulama
  • Kredi kartı borç ödeme

işlemleri bu bankaların müşterileri tarafından işlem limitleri dahilinde ücretsiz yapılabilecektir.  

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş : “Ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak”

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş yaptığı açıklamada; “15.000 noktadan müşterilere ücretsiz işlem yapma imkanı sunan bir sistemi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bankacılık işlemleri açısından müşterilerimize ciddi bir kolaylık getiriyoruz. Bunun yanında ATM cihazları için her bankanın üstlendiği ciddi maliyetleri de ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu sayede ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağız. Kamu bankalarının farklı alanlarda yapacakları yeni işbirlikleri ile de bu katkının artarak süreceğine inanıyorum.” dedi.